Edukacja Felietony

28 stycznia to Światowy Dzień Kota Geoffroya!

Światowy Dzień Kota Geoffroya upamiętnia tego małego, samotnego i prowadzącego głównie nocny tryb życia dzikiego kota, którego nazwa pochodzi od XIX-wiecznego francuskiego przyrodnika Geoffroya St. Hilaire’a.

Źródło: wikipedia.

Oceloty argentyńskie figurują na Czerwonej liście IUCN, jednak z uwagi na stabilną populację znajdują się na jej końcu, jako gatunki „najmniejszej troski” (LC). Występują w Argentynie, Boliwii, Brazylii, Chile, Paragwaju i Urugwaju.

Koty Geoffroya odgrywają kluczową rolę w kontrolowaniu populacji małych, dzikich zwierząt w tych częściach Ameryki Południowej, gdzie występują. Zagrożeniem dla nich są głównie pojazdy silnikowe, polowania i zmiany klimatyczne, takie jak susza.

Źródło: http://www.geoffroyscats.com/donate.html.

Celem Światowego Dnia Kota Geoffroya jest zwrócenie uwagi na te piękne, małe koty, poprzez zwiększenie świadomości i wiedzy na ich temat.

Kilka podstawowych danych* o tych ciekawych stworzeniach:

życie14 lat
długość60 cm
waga2,5 do 6 kg
umaszczenieSierść zmienia się od brązowo-żółtej do bardziej szarej. Niektóre koty Geoffroya mają czarne futro. Mają liczne czarne plamy i ciemne pasy na policzkach, głowie, szyi, ogonie i kończynach. Tył uszu jest często czarny z białymi plamami. Spód ciała jest kremowy lub biały.
pożywienieJak koty, są to mięsożercy, którzy jedzą ptaki, ryby, gady, płazy, dzikie świnki morskie, gryzonie, zające, małe aguti i inne małe ssaki.
okres rozrodczyod grudnia do maja
mioty1-4 kocięta
Źródło: http://www.geoffroyscats.com/.

Więcej informacji o dniu Kota Geoffroya i samej rasie na stronie organizatorów.

redakcja
Redakcja ŚH w pełnym składzie, a co!
http://swiathodowcy.info