Felietony Kynologia Wydarzenia

CACIB Bydgoszcz 2024

17 i 18 lutego odbyła się VI Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych, organizowana przez oddział ZKWP w Bydgoszczy wraz z wystawami towarzyszącymi.

Zgłoszonych zostało 2249 psów, które oceniane były przez 19 sędziów z Polski i całego świata. 

Organizacja

Z pewnością można powiedzieć, że mogłoby być lepiej. Przede wszystkim mało widoczna numeracja ringów – utrapienie handlerów i wystawców. Płatność za parking nie na wjeździe lecz na hali, w sekretariacie wystawy, co przysparzało nieco problemów. Po jednej strony hali wejście, po drugiej wyjście pilnowane, aby na pewno nikt wchodzący (nawet z opaską) nie przedostał się bramkami służącymi do WYCHODZENIA. Słaba obsada sędziowska konkursu młody prezenter, sędziowie nie znający (albo nie chcący się stosować) międzynarodowych regulaminów konkurencji.

Trudności…

Pan Leszek Siejkowski w formie – trójkąt równocześnie wykonywany przez dwie zawodniczki z zamiana miejsca w wybranym momencie – zawodniczki dostały tutaj wolną rękę i musiały się domyślić, kiedy odpowiedni moment na zamianę nastąpi okiem sędziego.

No cóż… mamy postęp po zeszłorocznych wystawach i nie musimy wykonywać ewolucji zwanych „literą T wpisaną w okrąg” cokolwiek to znaczy i jakkolwiek to wygląda…

Drugiego dnia zawodniczki nie miały jednak łatwiej i dalej walczyły z fantazyjnym łamaniem regulaminów FCI. Figurą dnia u Pani sędziny Anny Jedlińskiej było „i lewoskrętne” inaczej „tam i z powrotem”. Zapraszam do wolnej interpretacji!

Podsumowując temat Młodego Prezentera w Bydgoszczy gratuluję zawodniczkom, które nie straciły głowy i poradziły sobie z wymaganiami sędziów, zdobywając lokaty!

Wnioski

Miejmy również nadzieje na zlitowanie się organizatorów z wyborem sędziów na tę właśnie konkurencje i oszczędzenie nam atrakcji za 180 zł.

Zachęcam do szerszego poszukiwania sponsorów nagród, ponieważ one podnoszą prestiż wystawy. 3. taki sam plastikowy pucharek do kolekcji za „jedyne” 180 zł za zgłoszenie -nie oszukujmy się – jest mało kuszący. 

Wracając jednak do ogółu, aby nie tylko krytykować, ale też podkreślić zalety – hala dobrze oświetlona, z miejscem również nie było najgorzej. 

Podsumowując, na pewno za rok warto poważnie przemyśleć czy na pewno wybierać się do Bydgoszczy, ale jak zauważyłam takie nastroje nam wystawcom towarzyszą ostatnio częściej… 

Justyna Walczyk
Swoją przygodę w świecie wystaw i kynologii rozpoczęłam w roku 2014 w konkursie „Dziecko i pies”, następne kroki stawiałam już jako Młody Prezenter wielokrotnie zdobywając wysokie miejsca na podium. Konkurs „Młody Prezenter” pokazał mi wagę szczegółów i istotę więzi z psem oraz ich wpływ na werdykt sędziego. Jako handler z 9. letnim doświadczeniem potrafię poradzić sobie zarówno z psami mniej jak i bardziej problematycznymi oraz stresem i wątpliwościami właścicieli. Wierzę, że każdy pies jest dla człowieka lekcją, czasami rozumianą dopiero po latach.
https://www.facebook.com/jwalczyk.doghandling