Edukacja Zdrowie

Co na kota mogą przenosić pchły?

Pchły, podobnie jak kleszcze i komary stanowią rezerwuar chorób wektorowych, czyli przenoszonych przez wymienione stawonogi.

Mykoplazmy krwi

W pierwszej części opisane zostaną mykoplazmy krwi, zwane inaczej hemoplazmami. U kotów hemoplazmozę mogą wywoływać aż trzy gatunki mykoplazm: Mycoplasma haemofelis, Mycoplasma haemominutum oraz Mycoplasma turicensis. Istnieje kilka dróg szerzenia się zakażenia. Ta najczęstsza to wspomniane już przeniesienie patogenów poprzez krwiopijne stawonogi – gównie pchły i kleszcze. Zakażenie przezłożyskowe z kotki na kocięta w trakcie ciąży jest również możliwe. Ponadto do zakażenia może dojść w trakcie transfuzji krwi. Na zakażenie najbardziej narażone są wychodzące i niekastrowane kocury, które zarażają się poprzez pogryzienie czy głębokie zadrapania w trakcie walk. Wystarczy bowiem kontakt krwi zakażonego zwierzęcia ze śluzówkami jamy ustnej (tzw. połknięcie krwi).

Objawy

Do objawów hemoplazmozy u kotów należą:

  • niedokrwistość,
  • gorączka,
  • osłabienie,
  • wychudzenie i
  • wyniszczenie.

Objawy są szczególnie nasilone u kotów przy jednoczesnej koinwazji innym gatunkiem mykoplazm krwi lub jednoczesnym zakażeniu wirusem zakaźnej białaczki kotów (FeLV) i/lub wirusem niedoboru immunologicznego (FIV).

fot. D. Jańczak, Animallab, Mykoplazmy Mycoplasma haemofelis na powierzchni erytrocytów kota.
Barwienie rozmazu MGG, obiektyw 100x

Hemoplazmy mają wielkość około 0,5 mikrometra i atakują powierzchnię czerwonych krwinek. Błona erytrocytów „kruszeje” i komórki stają się bardziej podatne na zniszczenie przez makrofagi w śledzionie. Poza niedokrwistością może u kotów również rozwinąć się żółtaczka.

Diagnoza

Zakażenie diagnozuje się poprzez badanie mikroskopowe rozmazu świeżo pobranej krwi lub poprzez badanie PCR, które jednocześnie wykrywa i różnicuje gatunki hemoplazm, wywołujących zakażenie. W leczeniu stosuje się antybiotyki z grupy tetracyklin lub fluorochinolonów, co jest uzależnione od stanu pacjenta oraz gatunku hemoplazm które zakażenie wywołały.

Rokowania

Przy wczesnym wykryciu i wdrożeniu leczenia hemoplazmozy rokowanie jest dobre. Po zakończeniu leczenia warto sprawdzić jego skuteczność, gdyż część kotów może pozostać zakażona bezobjawowo. W rzadkich przypadkach może dojść do reaktywacji zakażenia i rozwoju choroby.

Dawid Jańczak
Doktor nauk medycznych, lekarz weterynarii, specjalista weterynaryjnej diagnostyki laboratoryjnej, kierownik Laboratorium ANIMALLAB. Obszary badawcze: parazytologia, mikrobiologia, choroby odzwierzęce i biologia molekularna.
https://www.facebook.com/egzopara