Felietony

Czy trudno się oprzeć kotu?

Jak można zakochać się w kocie, w kotach nie lubiąc, nie cierpiąc, nie przepadając za kotami? Czy to się zdarza? Czy to jest możliwe?

Ciotki wspominają, jak moja własna matka przeganiała garnące się do domu koty, w czasach gdy wiek poprzedni niedawno pożegnał zawieruchę wojenną. Koty miały wtedy swoją rolę i swoje miejsce. Miejsce służebne. Nawet nie partnerskie i na pewno nie miejsce na piedestale. Zmiany w realiach życia i co za tym idzie zmiany w oczekiwaniach, co do roli kota, ukształtowały go na nowo jako towarzysza, partnera, przyjaciela.

Czy jednak w świadomości każdego kot jest predestynowany zajmować właśnie takie miejsce?

Zdarzało się, że odwiedzający moją hodowlę ludzie opowiadali o swoich wcześniejszych doświadczeniach z kotami, z których wynikały wspomnienia kocio-ludzkich burzliwych relacji, nie specjalnie sprzyjających zaproszeniu kota pod swój dach. Przywiedzeni do mnie przez swoich partnerów, rodziny, naciskani, mimo wszystko musieli przekonać się sami dotykając niewiadomej w postaci Ragdolla, który miał być zaprzeczeniem wszystkich ich kocich lęków.

Nie ma nic pewnego na świecie bo moja niepełnosprawna dziś mama, każdy ruch i każdą emocję dzieliła przez kilkanaście ostatnich lat z kotem, zapatrzonym w nią z uwielbieniem nie odstępującym na krok. Towarzyszył jej wszędzie, zawsze gotów na pogawędki.

Mam również własną kolekcję takich „nie lubiących kotów”. Tych którzy dali się namówić bliskim, tych którzy z niedowierzaniem patrzyli mi w oczy, gdy odpowiadałam na ich pytania. Zgodzili się przyjąć kota pod dach, pomimo swoich ambiwalentnych doświadczeń, choć byli pełni obaw.

Teraz ślą peany i filmy z zażyłości i wspólnych, intymnych wręcz relacji, polegających na miziankach i przynoszeniu właśnie im zabawek do aportowania…bo… można pokochać relację z kotem, nawet bez pamięci… ale trzeba dać i sobie i jemu szanse na tę miłość.

Renata Kasprzak
wieloletni hodowca kotów rasy Ragdoll; pasjonat lektury, kotów i ludzi. Kolejność nie przypadkowa.
https://renakas.wixsite.com/kociesalony