Edukacja Felietony Felinologia

Dobry opiekun kota.

Już wiemy czym się różni właściciel od opiekuna. Opiekun skupia się na potrzebach podopiecznego, właściciel decyduje zgodnie z własnymi prerogatywami.

Bycie dobrym opiekunem nie jest łatwe, można wręcz powiedzieć, że jest to wyzwanie i zdanie do odrobienia. Wyzwanie polega na tym, by dobrostan podopiecznego był na właściwym poziomie – nie jest to łatwe, ponieważ należy podejmować szereg decyzji.

Co podopieczny ma jeść?

Co pić?

Gdzie ma stać jego miska?

Kuweta (w przypadku kota)?

Czy ma wychodzić (w przypadku kota temat bardzo poważny i trudny – na inny raz)?

Dobry opiekun, skupiony na potrzebach podopiecznego, powinien mieć podstawową wiedzę o swoim podopiecznym. Nie wystarczy chcieć, warto i należy też wiedzieć.

Kot nie powie wprost, że mu coś dolega. Dobry opiekun jest w stanie dostrzec zmiany w zachowaniu swojego podopiecznego. Każda zmiana to informacja, której nie powinno się lekceważyć. Koty jako drapieżniki nie pokazują, że im coś dolega. Kot informuje na swój koci sposób, że coś jest nie tak. Ale informację trzeba zrozumieć. Na przykład omijanie kuwety – coś jest nie tak z kotem (zapalenie pęcherza? Piasek? Kryształy?), coś z kuwetą (złe miejsce – na przejściu, irytujące dla kota – zresztą człowiek też potrzebuje w toalecie spokoju, drzwiczki, które przycinają ogon kotu), coś nie tak z piaskiem (może nie ten zapach? Może nie ta konsystencja? Kłuje w łapki?). Powodów można wymienić całkiem sporo. Każda zmiana zachowania to informacja. Dobry opiekun widzi zmiany i ich nie lekceważy – obserwuje i pamięta. A gdy zmiana ma znamiona istotnej – jedzie do weterynarza.

Trzeba zdawać sobie również sprawę z tego, że tak jak lekarz lekarzowi nie równy, identycznie jest z weterynarzami. Dobry opiekun wie gdzie udać się z podopiecznym po radę.

Bycie dobrym opiekunem przekłada się również na czas poświęcany podopiecznemu.

Joanna Mysona Byrska
Profesor UPJPII, dr hab., Kierownik Katedry Filozofii Społecznej i Polityki na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Autorka wielu publikacji naukowych (artykuły i monografie autorskie). Wybrane publikacje: Etyczne aspekty demokracji (2012), Wykłady z etyki ogólnej (2015), O polityce, polityczności i antypolityce (2018), Cnoty mniejsze w świecie konsumpcji (2022). Od przeszło dekady hodowca kotów rosyjskich niebieskich i czarnych pod auspicjami World Cat Federation (WCF), Członek Zarządu i Skarbnik polskiego klubu felinologicznego IBSCC (WCF).