Edukacja Zdrowie

Inwazje pcheł u psów i kotów

Na świecie znanych jest ponad 2000 gatunków pcheł, jednakże tylko niektóre ich gatunki pasożytują na psach i kotach. Najczęściej stwierdzanymi pchłami są pchła psia Ctenocephalides canis oraz pchła kocia Ctenocephalides felis. Wbrew nazwie, pchła kocia nie jest wybredna i z chęcią pasożytuje na innych gatunkach zwierząt, w tym na królikach, psach, jenotach a nawet drobiu. Ponadto ugryzienie pchły kociej powoduje silne reakcje alergiczne na skórze zwierząt, a także u ludzi. 

Cykl życiowy pcheł nie jest skomplikowany, natomiast uporczywe okazuje się ich pozbycie z otoczenia zwierzęcia np. w domu.

Fot. CDC.

Dorosłe pchły składają jaja na skórze zwierzęcia. Jaja te spadają ze zwierzęcia na podłogę, dywan czy legowisko zwierzęcia. Z jaj po około 2-6 dniach wylęgają się białawe, smukłe larwy o długości ok. 0,5 cm. Larwy są szybkie i trudne do zauważenia, szczególnie w dywanie. Żywią się martwym naskórkiem oraz odchodami dorosłych pcheł. Po około 2 tygodniach larwy przekształcają się w poczwarki. Poczwarki przypominają białawy kokon o długości ok. 0,5 cm i można je znaleźć w dywanie, na legowisku lub pod meblami. Przekształcenie się w dorosłą pchłę zajmuje od 8 do 14 dni, lecz pchła może poczekać w kokonie nawet kilka tygodni, aby opuścić go warunki otoczenia będą bardziej sprzyjające (temperatura, wilgotność, stężenie dwutlenku węgla). Pchła, która opuści kokon musi w ciągu 3 dni „wskoczyć” na swojego żywiciela i spożyć pierwszy krwisty posiłek. W przeciwnym, wypadku po prostu zginie z głodu.

Dorosła samica pchły wypija około 14 μl (0,000014 litra) krwi na dobę. Przy intensywnej inwazji pchły z rodzaju Ctenocephalides mogą być przyczyną niedokrwistości.

Poza samą niedokrwistością, pchły mogą być wektorami niebezpiecznych bakterii: mykoplazm hemotropowych psów i kotów oraz pasożytów, w tym tasiemca psiego (pchlego) oraz nicienia Acanthocheilonema reconditum.

O tym, jak zapobiegać i jak zwalczać inwazje pcheł w domu oraz więcej informacji o patogenach przenoszonych przez pchły już niedługo.

Dawid Jańczak
Doktor nauk medycznych, lekarz weterynarii, specjalista weterynaryjnej diagnostyki laboratoryjnej, kierownik Laboratorium ANIMALLAB. Obszary badawcze: parazytologia, mikrobiologia, choroby odzwierzęce i biologia molekularna.
https://www.facebook.com/egzopara