Edukacja Zdrowie

Jak pozbyć się pcheł?

Cykl rozwojowy

Zwalczanie pcheł żerujących na zwierzęciu jest dużo łatwiejsze niż pozbycie się ich z otoczenia zwierzęcia. Pchły, ich jaja i larwy są świetnie dostosowane do przeżycia w dywanie, wykładzinie, poduszkach i legowisku naszych czworonogów. Szczególnie trudne do wykrycia są larwy pcheł. Są bowiem małe (około 0,5 cm długości), kształtu robakowatego, szarawe i szybko się poruszają.

Jak go przerwać?

Chcąc przerwać cykl rozwojowy pcheł na zwierzęciu i w jego otoczeniu należy zacząć od zafundowania zwierzęciu preparatu przeciwko pchłom, czy to w formie tabelki lub preparatu spot-on. Może to być także obroża ochronna.  Po zastosowaniu preparatów doustnych lub spot-on, pchły pasożytujące na zwierzęciu umierają w ciągu 12-24 godzin po żerowaniu na nim. Nie zmienia to jednak faktu, że w jego otoczeniu są niewyklute jaja i larwy pcheł, które zdążyły już się zagnieździć w dywanie lub legowisku, a także poczwarki. Kolejne pokolenie dorosłych pcheł chcąc żerować na zwierzęciu zginie w związku z zabezpieczeniem go preparatem przeciwko pchłami.

Co jeszcze możesz zrobić?

My sami możemy przyspieszyć pozbywanie się jaj, larw i poczwarek pcheł z otoczenia zwierzęcia. Najprostszym zabiegiem jest po prostu odkurzanie legowisk, wykładzin czy dywanów, nawet 2 razy dziennie. Koce i legowiska, o ile to możliwe można wyprać. Na rynku weterynaryjnym i zoologicznym dostępne są preparaty w formie aerozoli do zwalczania pcheł w domowym otoczeniu zawierające lotne silikony. Ponadto dostępne są także preparaty oparte na substancjach chemicznych z grupy insektycydów. Jednakże nie każde z nich nadają się do stosowania w obecności innych gatunków zwierząt.

Warto wiedzieć

Część preparatów bezpiecznych dla psów może okazać się śmiertelnie trująca dla kotów.

Pchły, podobnie jak kleszcze są aktywne cały rok i zabezpieczenie czworonogów przeciwko pasożytom zewnętrznym powinno być stosowane regularnie przez 12 miesięcy.
Nawet jeśli nasz kot, jest kotem niewychodzącym pchły do domu mogą zostać przeniesione ze spaceru, przez psa który z kotem mieszka.

Dawid Jańczak
Doktor nauk medycznych, lekarz weterynarii, specjalista weterynaryjnej diagnostyki laboratoryjnej, kierownik Laboratorium ANIMALLAB. Obszary badawcze: parazytologia, mikrobiologia, choroby odzwierzęce i biologia molekularna.
https://www.facebook.com/egzopara