Edukacja Felietony Felinologia

Jak zostać sędzią? Czy to jest hobby dla Ciebie? Część 3

Finanse

Należy wspomnieć o tym, że każdy uczeń sędziowski w pełni finansuje swoją naukę na sędziego – od początku: całą podróż w miejsce wystawy, np. bilety lotnicze, hotele, jedzenie etc.

Mentor

Uczniowie szkolą się pod okiem swoich mentorów, informując ich o postępie swojej nauki. Mają możliwość rozwiania swoich wątpliwości – mentor wyjaśnia też niezrozumiałe dla nich zagadnienia.

Możliwości

Każdy uczeń sam stara się i wysyła wiele – w tym i dziesiątki, czy też setki zapytań o możliwość uczestniczenia w danej wystawie konkretnego klubu, w określonym czasie i kraju – często nie uzyskując na te zapytania odpowiedzi lub czekając na taką możliwość czasem….rok i dłużej.

Z uwagi na dużą ilość szkolących się uczniów z wielu krajów, możliwość nauki nie przychodzi ani łatwo, ani tanio. Uczniowie sędziowscy latają po całym świecie, podejmując naukę pod okiem wielu sędziów, co często uzmysławia, że zostanie sędzią to proces nie tylko długotrwały, ale również męczący. Odwołane czy też opóźnione loty, „utykanie” w miejscu przesiadkowym, konieczność poszukiwania nowej możliwości transportu…. to chleb powszedni. Takie też są realia późniejszej pracy. W tym punkcie najlepiej pominąć kwestię finansową i… dodać, że każdy robi to po pierwsze – dobrowolnie, po drugie – w każdym momencie może zrezygnować. Przede wszystkim – robimy to, bo to hobby i po prostu kochamy koty!

Czas edukacji i doświadczenie

Minimalny czas nauki, wymagany do egzaminu sędziowskiego to 2 lata. Do tego dochodzi konieczność obejrzenia minimum 600 kotów (sic!) na pierwszą kategorię, z czego minimum 180 powinno się zobaczyć za granicą własnego kraju (w 2 różnych krajach) oraz odbyć obowiązkowe seminarium szkoleniowe.

Wiek

By móc usiąść do egzaminu sędziowskiego trzeba mieć skończone 25 lat.

Zadania obowiązkowe

W połowie nauki kandydat musi zaliczyć tzw. „ocenę pośrednią” pod okiem sędziego – ocenić i napisać minimum 5 certyfikatów sędziowskich, ocenić co najmniej jedną większą grupę kotów, np. w danym kolorze, wybrać własny BIV i własną ocenę do Nominacji do BIS oraz odpowiedzieć na wybrane przez sędziego zagadnienia, dotyczące standardów i zasad.

Autorką artykułu jest Wioletta Buss, sędzia międzynarodowy kat. 1 i 2 FIFe, aktywny hodowca kotów rasy ragdoll (Raggato*PL) z ponad 14 letnim doświadczeniem.