Felietony

Jest kilka zasad wychowywania kocich noworodków przez kocie mamy…

Warto je znać, będąc kocią mamą, bo wtedy odchowanie szkrabów jest łatwiejsze, przyjemniejsze i co najważniejsze – szybsze. Zatem matko kotko – czytaj i ucz się!

Matko kotko!!!

  1. Jeśli dziecko zbyt ci przeszkadza, wynieś je natychmiast z legowiska. Jeśli nadal poza legowiskiem kwili – zanieś je do kuwety i zagrzeb. To zwykle rozwiązuje sprawę skutecznie.
  2. Jeśli wynosisz dzieci z porodówki, wynoś je w nocy, za dnia ryzykujesz ich rychłym powrotem.
  3. Pamiętaj, że nie jesteś dojną krową. Ze wszystkich stu sutków jakie masz, karm tylko dwoma – trzema, resztę oszczędzaj.
  4. Miej ruję zaraz po porodzie, nie trać na atrakcyjności.
  5. Nie wylizuj kocich dupek po kupie. To jest przecież obrzydliwe!!
  6. Bądź matką aktywną, ćwicz mobilność kociąt od pierwszych dni, to zaprocentuje w przyszłości.
  7. Nie wyciszaj się zanadto, nie daj o sobie zapomnieć. Pamiętaj, że w pewnych sytuacjach wszystkie chwyty są dozwolone.
  8. Nie reaguj na koci płacz, dzieci płaczą wyłącznie bez powodu.
  9. Stawiaj warunki – w końcu jesteś kotką w połogu. Nie zapominaj przy tym o konsekwencji.
  10. Bądź kreatywna, to uchroni cię przed nudą. Zaskocz czymś nieprzewidywalnym, miej fantazję, nie krępuj się. Leć po bandzie. Jak nie teraz, to kiedy, hmm??!!
Karolina Augustyńska
Z zawodu kulturoznawca i antropolog kultury, pracuje jako artysta-grafik i w swojej pracy realizuje głównie projekty związane z tematyką felinologiczną i kynologiczną. Od 2008 r. prowadzi hodowlę kotów rasy Peterbald, od tego czasu jest zafascynowana światem kotów rasowych i przedstawia go z różnych punktów widzenia – literacko – bo jest autorką „niegrzecznych” tekstów o kotach, ale i poprzez różne techniki wizualne, od fotografii, poprzez grafikę akwarelową, aż do grafiki cyfrowej. Intensywnie działa na rzecz dobrostanu bezdomnych zwierząt w swoim mieście, tworząc dziesiątki prac, z których całkowity dochód jest przeznaczony na pomoc najbardziej potrzebującym zwierzętom. Tworzy ilustracje do książek. Jest autorką „Bloga o Kotach”, gdzie opisuje perypetie życia kociary i matki stada kotów. Jej teksty są żartobliwe, niepoważne, a jednocześnie trafnie opisują życie z bandą mruczków u boku.
http://www.augustynska.eu