Edukacja Felinologia

Mrużenie, mruganie, powolne zamykanie oczu jako sygnał komunikacyjny kotów

Jest to sygnał mimiczny, wzrokowy i przyjazny. Jego zadaniem jest rozładowanie negatywnych emocji i przekazanie wiadomości o przyjaznych zamiarach. Jest komunikatem uspokajającym i dystansującym.

Jest oznaką stresu. Może się zdarzyć, na przykład kiedy 2 koty dopiero poznające się zbyt długo na siebie patrzą (co jak już wiemy z filmu o wpatrywaniu się jest sygnałem grożącym). Wówczas powolne przymknięcie oczu sprawia, że spojrzenie staje się łagodniejsze, służy też przerwaniu awersyjnego wpatrywania i zyskaniu ulgi. Może być użyte dla przerwania walki.

Mrużenie oczu, czy przymykanie ich może być stosowane wśród kotów żyjących w dobrej komitywie, spotykających się po chwili rozłąki, jakoby na powitanie. Wówczas należy je interpretować jako wysyłane na odległość pozdrowienie, uśmiech czy wyraz serdeczności – jak by powiedzieć po ludzku.

Jest także prezentowany w pojedynkę w sytuacji relaksu, pełnego komfortu, uspokojenia.

Koty sygnalizują mrużenie oczu wobec partnera socjalnego, przykładowo drugiego kota lub używają tego sygnału w kontaktach z człowiekiem, chociaż na ogół tylko wówczas, gdy jest to interlokutor rozumiejący wysyłane komunikaty i umiejący samodzielnie je zastosować, wchodząc w swoisty dialog. Ta wymiana uprzejmości może spotkać i Was!

Jeśli zdarzyło Wam się zauważyć, że kot wysyła taki sygnał w sytuacji spotkania się Waszych spojrzeń pamiętaj, że intencje stojące za generowaniem mrugnięcia mogą być bardzo pozytywne i wypada odpowiedzieć.

Sygnał ten może obejmować szeroki zakres ruchu powiek – od jedynie mrużenia oczu poprzez ich przymykanie lub nawet ich powolne zamykanie i otwieranie pojedynczo lub w sekwencjach kilku ruchów.

Mrużenie czy przymykanie oczu to komunikat międzygatunkowy, koty mogą go stosować wobec przedstawicieli innych gatunków na przykład psów. W języku ciała psów sygnał ten ma podobne znaczenie, dlatego często jest poprawnie odczytywany i stosowany w relacjach między psem a kotem, co ułatwia komunikację.

Marta Rozwadowska
Przeszło dekadę zawodowo zajmuje się kotami, ich dobrostanem, socjalizacją, komunikacją między nimi i człowiekiem pod auspicjami WCC. Absolwentka, liderka i konsultant behawioralny kursów w międzynarodowej Akademii PawPeds dla opiekunów i hodowców kotów. Behawiorysta COAPE. Członek Stowarzyszenia Trenerów i Behawiorystów COAPE, członek Zarządu Ogólnopolskiego Klubu Kotów i Kociarzy NO PROBLEM (FIFe), Członek Rady Krajowego Instytutu Hodowli Zwierząt Towarzyszących. Autorka książki pt. „Jak i dlaczego kupić kota rasowego?”, twórca kanału na YT „Uszy do góry!” i edukator w grupach Dokocenie i Socjalizacja na Facebooku. Redaktor naczelny portalu Świat Hodowcy.
http://uszydogory.eu