Edukacja Felietony

Odpowiedzialny opiekun kota a czas

O odpowiedzialności napisano bardzo dużo i mądrze. Należy być odpowiedzialnym, to cecha dobrego człowieka. Na kimś odpowiedzialnym można polegać, lubimy ludzi, którzy zachowują się w sposób przewidywalny i racjonalny. Ufamy im. Odpowiedzialny powinien być również opiekun kota. Warto przyglądnąć się dokładniej, co to w praktyce oznacza.

Otóż jest to ktoś, kto potrafi dostrzec potrzeby swojego podopiecznego i je zrealizować w miarę swoich możliwości. To, ktoś komu dobro podopiecznego leży na sercu. Gdy jest chory – zabiera do lekarza weterynarii. Gdy jest smutny – pociesza. Dba pod każdym względem. Stara się zapewnić optymalne warunki i poświęca swój czas. W tym miejscu często pojawia się problem…

Brak czasu dla podopiecznego lub podopiecznych na czterech łapach.

Kot to istota emocjonalna, jak pisała Szymborska – „umrzeć tego nie robi się kotu, bo co ma począć kot w pustym mieszkaniu„? Czas trzeba poświęcić, zająć się „przyjacielem w futerku”. A jeśli tego czasu całkiem brak, to być może należy się dobrze zastanowić czy nie lepiej znaleźć podopiecznemu domu, w którym człowiek będzie miał czas?

Fot. Photrek.

Bycie odpowiedzialnym jest wymagające. Dla kota trzeba mieć czas. Jeśli masz wątpliwości, czy ten czas uda się znaleźć – bądź odpowiedzialny. Poszukaj innego człowieka.

Kot to nie przedmiot, czuje i cierpi, gdy zostaje sam w pustym mieszkaniu na wiele godzin, a powrót opiekuna nic z kociej samotności nie zmienia, bo opiekun nie ma czasu.

To tylko jeden, wybrany aspekt odpowiedzialności. Czas dla tego, za którego wzięło się odpowiedzialność i otoczyło opieką.

Joanna Mysona Byrska
Profesor UPJPII, dr hab., Kierownik Katedry Filozofii Społecznej i Polityki na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Autorka wielu publikacji naukowych (artykuły i monografie autorskie). Wybrane publikacje: Etyczne aspekty demokracji (2012), Wykłady z etyki ogólnej (2015), O polityce, polityczności i antypolityce (2018), Cnoty mniejsze w świecie konsumpcji (2022). Od przeszło dekady hodowca kotów rosyjskich niebieskich i czarnych pod auspicjami World Cat Federation (WCF), Członek Zarządu i Skarbnik polskiego klubu felinologicznego IBSCC (WCF).