Zdrowie

Odrobaczanie kotów wychodzących i niewychodzących

Często pojawiającym się pytaniem jest kwestia i słuszność częstości odrobaczania kotów wychodzących oraz kotów które domu nie opuszczają, w tym te które nie wychodzą na balkon.

Nie da się ukryć że koty wychodzące są szczególnie narażone na zarażenie się pasożytami, nie tylko jelitowymi. Koty które wychodzą, polują, a także zjadają swoje zdobycze powinno odrobaczać się regularnie. Zaleca się aby koty wychodzące odrobaczać przynajmniej 4 razy do roku, a niekiedy nawet regularnie co miesiąc. Takie zabiegi mają na celu zabezpieczenie lub szybkie „ucięcie” cyklu rozwojowego pasożytów np. nicieni płucnych. Nicienie płucne są dość rozpowszechnione u kotów wychodzących. Szczególnie narażone na zarażenie i objawową robaczycę płuc są młode koty. Robaczyca płuc objawia się kichaniem, kaszlem, surowiczym lub z czasem ropnym wypływem z nosa. Początkowo zajęcie płuc jest niepowikłane, lecz z czasem rozwija się zapalenie płuc wikłane bakteriami czy wirusami. Jak dochodzi do zarażenia się płucniakami u kotów? Między innymi poprzez zjedzenie żywicieli pośrednich tych nicieni – gryzoni, ptaków czy ślimaków. Ale zjadając wymienione zwierzęta koty mogą się zarazić także kokcydiozą czy glistnicą. Koty mające kontakt z glebą i kałem innych zwierząt mogą zarazić się także jelitowymi tęgoryjcami. Na rynku weterynaryjnym dostępne są preparaty do stosowania co 3 miesiące które w zależności od składu zwalczają inwazje pasożytów wewnętrznych (nicienie, tasiemce) oraz zabezpieczają kota na 12 tygodni przeciwko pasożytom zewnętrznym (pchły, kleszcze).

Co z kotami niewychodzącymi? Oczywiście, są zdecydowanie mniej narażone na inwazje pasożytów jelitowych. Jednakże należy pamiętać że na podeszwach naszych butów możemy wnieść do domu formy rozwojowe pasożytów, np. jaja glisty kociej czy cysty Giardia. W przypadku kotów niewychodzących odrobaczanie zaleca się przynajmniej raz w roku. Zamiennie można wykonać badanie kału raz a najlepiej dwa razy w roku.

Dawid Jańczak
Doktor nauk medycznych, lekarz weterynarii, specjalista weterynaryjnej diagnostyki laboratoryjnej, kierownik Laboratorium ANIMALLAB. Obszary badawcze: parazytologia, mikrobiologia, choroby odzwierzęce i biologia molekularna.
https://www.facebook.com/egzopara