Edukacja Felietony Felinologia Kynologia

Opiekun czy właściciel? Kim powinniśmy być dla swojego czworonoga?

Ci, którzy mieszkają pod jednym dachem z czworonogami często są określani albo jako właściciele, albo opiekunowie. Potocznie rzecz ujmując niby różnica niewielka – tak czy siak człowiek karmi futrzaka, wyprowadza go na spacer / sprząta jego kuwetę, dba o regularne szczepienia itd.

Jednak bycie opiekunem, a bycie właścicielem to różnica istotna.

Właściciel posiada – to, co jest posiadane jest zależne i ma być takie, jakie sobie właściciel życzy. W języku polskim w słowie „posiadanie” ukrywa się władza, jaką posiadający ma nad posiadanym. Ten / to co posiadane ma się podporządkować i służyć.

Opiekun jest kimś innymi. Opiekun roztacza opiekę nad podopiecznym, stanowi parasol, który ma za zadanie chronić. Opiekun czworonoga wydaje się w większym stopniu uwzględniać potrzeby podopiecznego – jest pod opieką, a nie pod władzą; jest zaopiekowany albo podporządkowany.

Co z tego wynika? Opiekun dostrzega potrzeby swojego podopiecznego – tym tkwi istota opieki. Właściciel posiada.

Warto być opiekunem czworonoga, nie tylko właścicielem.

Joanna Mysona Byrska
Profesor UPJPII, dr hab., Kierownik Katedry Filozofii Społecznej i Polityki na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Autorka wielu publikacji naukowych (artykuły i monografie autorskie). Wybrane publikacje: Etyczne aspekty demokracji (2012), Wykłady z etyki ogólnej (2015), O polityce, polityczności i antypolityce (2018), Cnoty mniejsze w świecie konsumpcji (2022). Od przeszło dekady hodowca kotów rosyjskich niebieskich i czarnych pod auspicjami World Cat Federation (WCF), Członek Zarządu i Skarbnik polskiego klubu felinologicznego IBSCC (WCF).