Edukacja Felietony Kynologia

Pierwsza wystawa

„Wystawowy pierwszy raz” dla osób nowych w świecie kynologii jest tematem stresującym i budzącym wątpliwości i pytania. Spełnienie wielu wymagań oraz duża ilość formalności z pewnością nie ułatwia rozgryzienia tematu początkującym.

Formalności

Zanim jednak przejdziemy dalej na naszej drodze wystawowej, musimy spełnić trzy podstawowe kryteria:

– pies, którego mamy zamiar pokazać musi posiadać rodowód FCI i być zarejestrowany w Związku Kynologicznym w Polsce – sprawa mogłoby się wydawać oczywista, lecz warto żeby to wybrzmiało, że wtedy i tylko wtedy mamy do czynienia z psem rasowym!

– jako właściciel psa musimy być zarejestrowani (członek ZkwP) oraz opłacić składkę członkowską na bieżący rok

– pies, którego chcemy wystawiać, musi mieć ukończone 4 miesiące i posiadać ważne szczepienie na wściekliznę.

Kiedy upewnimy się, że spełniamy powyższe kryteria przychodzi czas na wybranie interesującej nas wystawy z listy znajdującej się na stronie ZkwP i zgłoszenie się na nią przez system wystawy.net. Warto również zaznajomić się z regulaminami, które znajdziemy na stronie ZkwP oraz wymogami do konkretnych tytułów, o których pojawił się już artykuł. Na tym również etapie kończą się formalności a przychodzi czas na przygotowanie samego psa.

Przygotowanie szaty psa

Aby pies zaprezentował się jak najlepiej trzeba zadbać o jego prezencję. W tym celu warto przede wszystkim dokładnie zapoznać się ze wzorcem rasy lub też udać się z psem do swojego oddziału na konsultacje. Kiedy już to zrobimy, pora zastanowić się nad kwestią przygotowania szaty pupila. Czy czujemy się na siłach zająć się tym sami? Czy jednak wolimy skorzystać z usług groomera?

Trzeba pamiętać, że choćbyśmy się dwoili i troili dzień przed wystawą kąpiąc i stylizując psa nie osiągniemy takich efektów jak przy systematycznej pielęgnacji i dobrym żywieniu z suplementacją.

Prezentacja w ringu

Prezentacja w ringu jest jednym z najważniejszych elementów. Dzięki dobremu handlingowi możemy świetnie wyeksponować atuty naszego psa zarówno w statyce jak i ruchu. Aby jednak to było wykonalne potrzeba wiele wysiłku i systematycznej pracy. Psy zdobywające najwyższe tytuły szkolone są już od pierwszych miesięcy życia. Warto o tym pamiętać i zacząć najwcześniej, jak to możliwe. Na początku swojej drogi warto skorzystać z pomocy profesjonalnego handlera, który wytłumaczy i pokaże, jak ćwiczyć z psem na co dzień. W przypadku kiedy nie czujemy się sami na siłach, by osobiście pokazać psa na wystawie, również z takiej pomocy możemy skorzystać.

Check lista

Kiedy przygotowania przedwystawowe za nami pojawia się pytanie „co ze sobą zabrać?”. Przychodzimy z pomocą i małą ściągawką:

– wydrukowane potwierdzenie zgłoszenia i numer startowy – przesyłane w formie PDF na maila, kilka dni przed wystawą

– książeczkę zdrowia/paszport z zaświadczeniem o ważnym szczepieniu na wściekliznę – to jedyne dokumenty psa potrzebne w dniu wystawy, nie ma potrzeby zabierania rodowodu czy legitymacji członkowskiej

– ringówkę

– przybory potrzebne do dopracowania szaty psa przed wyjściem na ring

– klatkę kennelową – dla bezpieczeństwa i komfortu psa

– miskę z wodą

– porcję karmy

– smaczki i ulubioną zabawkę – w zależności od tego, co motywuje psa bardziej

– mokre chusteczki

– ręcznik

– kocyk/legowisko

– smycz z obrożą lub szelkami i oczywiście woreczki.

Reszta oczywiście według potrzeb i uznania, powyżej zostały wypisane tzw. niezbędniki, o których nie można zapomnieć.

Emocje

Z doświadczenia wynika, jak stresującym wydarzeniem dla właścicieli jest pierwsza wystawa ich pupila! Trzeba starać się podejść do tego z dystansem i spokojem, gdyż nasze emocje wpływają na psa. Najważniejsze, aby zachować zimną krew mimo ogromnych emocji i postarać się przekłuć je w coś pozytywnego.

Życzymy powodzenia!

Justyna Walczyk
Swoją przygodę w świecie wystaw i kynologii rozpoczęłam w roku 2014 w konkursie „Dziecko i pies”, następne kroki stawiałam już jako Młody Prezenter wielokrotnie zdobywając wysokie miejsca na podium. Konkurs „Młody Prezenter” pokazał mi wagę szczegółów i istotę więzi z psem oraz ich wpływ na werdykt sędziego. Jako handler z 9. letnim doświadczeniem potrafię poradzić sobie zarówno z psami mniej jak i bardziej problematycznymi oraz stresem i wątpliwościami właścicieli. Wierzę, że każdy pies jest dla człowieka lekcją, czasami rozumianą dopiero po latach.
https://www.facebook.com/jwalczyk.doghandling