Wydarzenia

Przyjaciele Zwierząt 2024!

Ci, co byli na Zwierzomanii już wiedzą, że rozdaliśmy statuetki Przyjaciołom Zwierząt!

W głosowaniu wzięło udział prawie osiem tysięcy naszych czytelników – z czego jesteśmy bardzo dumni i zadowoleni. Nie spodziewaliśmy się tak licznego odzewu!

Jeśli chodzi o ilość oddanych głosów – bezkonkurencyjny okazał się nasz niezastąpiony tropiciel kocich ciekawostek, historyk felinologii polskiej, felietonista – także Świata Hodowcy – Roman Grabara. 5023 osoby wskazały Pana Romana, jako ich typ do tego wyróżnienia – i my całkowicie się z tym wyborem zgadzamy. Roman Grabara to człowiek – instytucja w świecie miłośników kotów, nie tylko rasowych – któż, jak nie on?


Nie dziwi też obecność wśród laureatów posłanki Katarzyny Piekarskiej, która przez całą swą karierę parlamentarną jest głosem zwierząt. To ona, ponad 25 lat temu, współtworzyła Ustawę o Ochronie Zwierząt, której wówczas zazdrościł nam świat, bo na swoje czasy była świetna. Wierzymy, że ta statuetka nie będzie zwieńczeniem Jej osiągnięć, a raczej – motorem napędowym do dalszej aktywnej walki o dobro naszych czworonogów.

Kolejnymi laureatami nagrody zostali przedstawiciele świata nauki – dr n. wet. Katarzyna Olbrych, dr n. wet. Mirosław Welz oraz dr. n. med. lek. wet. Dawid Jańczak. Cała trójka przez wiele lat wspomagała hodowców zwierząt towarzyszących fachową poradą i pomocą czy to jako lekarze weterynarii, pracownicy uniwersyteccy, laboranci czy też – jak dr M. Welz – pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej. Doktorzy K. Olbrych i D. Jańczak zwłaszcza bardzo mocno zaangażowali się w rozwikłanie zagadki zeszłorocznej pandemii wśród kotów, poświęcając wiele własnego czasu i zasobów na diagnostykę konkretnych przypadków. Doktor Mirosław Welz, jako były zastępca Głównego Lekarza Weterynarii, a później już jako Główny Lekarz Weterynarii, zawsze miał czas na chwilę rozmowy, udzielenie porady czy interpretację przepisów weterynaryjnych, które jak wiemy, do najprostszych nie należą. Doktor Welz był też pierwszą linią kontaktu, jako Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii po ataku Rosji na Ukrainę. Zawsze dostępny, zawsze chętny do udzielania wskazówek tak potrzebnych uciekinierom ze zwierzętami – niekoniecznie rasowymi.

Państwa głosami statuetki trafiły też do przedstawicieli świata kynologii. Laureatami zostali Członkowie Prezydium Zarządu Głównego ZKwP Anna Rogowska i Arkadiusz Goguła oraz przewodniczący Klubu Wilczaka, Grzegorz Stelmachowski. Cała trójka laureatów nas nie dziwi, gdyż jest znana i szanowana przez polską kynologię, a lata ich społecznej pracy na rzecz Związku nie mogły przejść niezauważone. Jako redakcja cieszymy się, że prawość, trzymanie się zasad i chęć rozwoju Związku zostało dostrzeżone przez ogół hodowców i jest traktowane, jako rzecz godna pochwały.

Czytelnicy postanowili również wyróżnić Animal Rescue Poland (ARP) – fundację wspierającą zarówno ludzi, jak i zwierzęta na co dzień tam, gdzie są potrzebni. Cieszymy się, że codzienna praca ratowników z ARP nie przechodzi niezauważona przez opinię społeczną. Akcje ratownicze, w których uczestniczą wraz ze służbami państwowymi często nie pozostawiają czasu na robienie zdjęć w natłoku akcji. Tym bardziej brawa dla naszych głosujących, że to dostrzegli.

Ostatnia statuetka przypadła posłowi Piotrowi Babinetzowi. Pan Piotr robi wiele dobrego poza kamerami, nie kojarząc się szerszej opinii, jako obrońca zwierząt. Wspaniale, że statuetka trafiła w Jego ręce.

Wszystkim laureatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

A naszym Czytelnikom – dziękujemy za udział w plebiscycie. Myślcie już nad nominacjami 2025!

redakcja
Redakcja ŚH w pełnym składzie, a co!
http://swiathodowcy.info