Edukacja Felietony Felinologia

Subtelna kocia komunikacja

Koty komunikują się ze sobą na wzajem i z otoczeniem, w tym z ludźmi, na wiele sposobów używając różnorodnych sygnałów, m.in. mowy ciała, czyli postawy, pozycji ciała, ułożenia uszu, czy ruchów ogona, ustawienia wibrysów, itd. Ten rozbudowany i skomplikowany system znaków, gestów służy im do porozumiewania się na odległość a także w celu unikania konfliktów.

Koty są z naszego punktu widzenia bardzo subtelne w swoich komunikatach. Znajomość wysyłanych sygnałów jest niezbędna do odczytywania przekazów i komunikacji jaką stosują nasi pupile oraz interpretowania i przewidywania ich zachowań. Przykładowo dzięki odkodowaniu ich możemy dowiedzieć się czy dokocenie przebiega pomyślnie, albo jak kot reaguje na naszych przyjaciół podczas wizyty w domu.

Niestety jest to często zaniedbywana przez opiekunów i hodowców umiejętność, co prowadzi do niezrozumienia i błędnego postrzegania zachowań kotów. Bywa też podłożem stereotypów, czy antropomorfizacji. Dotąd zdarza się, że koty są posądzane o złośliwość, gdy nasikają do butów…

Największe trudności w odczytywaniu kociej mowy ciała dotyczą sygnałów grożących i uspokajających. Ich umiejętna interpretacja ma kluczowe znaczenie dla dobrostanu, tym bardziej kiedy mówimy o grupach jedno- bądź wielogatunkowych, które coraz częściej mieszkają w naszych domach i hodowlach.

Dzieki tej wiedzy łatwiej jest poznać stan emocjonalny kotów, co pozwala rozumieć te wyjątkowe stworzenia i ich potrzeby. A tego wszyscy sobie przecież życzymy…

Marta Rozwadowska
Przeszło dekadę zawodowo zajmuje się kotami, ich dobrostanem, socjalizacją, komunikacją między nimi i człowiekiem pod auspicjami WCC. Absolwentka, liderka i konsultant behawioralny kursów w międzynarodowej Akademii PawPeds dla opiekunów i hodowców kotów. Behawiorysta COAPE. Członek Stowarzyszenia Trenerów i Behawiorystów COAPE, członek Zarządu Ogólnopolskiego Klubu Kotów i Kociarzy NO PROBLEM (FIFe), Członek Rady Krajowego Instytutu Hodowli Zwierząt Towarzyszących. Autorka książki pt. „Jak i dlaczego kupić kota rasowego?”, twórca kanału na YT „Uszy do góry!” i edukator w grupach Dokocenie i Socjalizacja na Facebooku. Redaktor naczelny portalu Świat Hodowcy.
http://uszydogory.eu