Edukacja Felinologia Kynologia

Trymowanie

Za tajemnymi drzwiami salonu groomerskiego odbywa się także… trymowanie. Określenie może czasem wydawać się mylące, z uwagi na podobieństwo do angielskiego słowa “trimming”, które tak naprawdę nijak się ma do naszego trymowania! Ów „trimming” to po prostu obcięcie, natomiast trymowanie to coś zgoła innego.

Czym jest trymowanie?

Sierść psów szorstkowłosych, jak choćby wypłaszającego lisy i borsuki z nor jack russell terriera, miała ochraniać je podczas wykonywania prac, do których te rasy zostały stworzone. Trymowanie polega na pielęgnacji takiej właśnie sierści, a dokładnie na ręcznym usuwaniu martwych włosów, które w przypadku psów szorstkowłosych po prostu nie wypadają same. Dopiero po ich usunięciu robimy miejsce na nowe. Taki proces pomaga utrzymać zdrowy stan skóry, ale też poprawia jakość okrywy włosowej, która staje się twarda, gęsta, rośnie gładko przylegając do ciała psa. Sierść po regularnym i prawidłowym trymowaniu ma mniejszą tendencję do kołtunienia się oraz zyskuje piękną barwę.

Jakie narzędzia są potrzebne?

Proces trymowania można wykonać samymi palcami (wygodnie wtedy nałożyć gumowe nakładki na palce, aby włos nie wyślizgiwał się nam podczas chwytania). Za pomocą specjalnych nożyków do trymowania, czy tzw. kamienia. Poruszając się ze stałym rytmem spokojnie wyciągamy po kilka włosów zgodnie z kierunkiem ich wzrostu, kształtując odpowiednio psią sylwetkę.

To nie boli!

Zabieg ten powinien przebiegać bezboleśnie dla psa, nie wyrywamy mu włosów na siłę, czego często obawiają się opiekunowie decydując się na strzyżenie pupila. Strzyżenie takiej sierści sprawia, że staje się ona miękka, podszerstek przerośnięty, a kolor takiej szaty – wypłowiały.

zuzannarajchert_behawiorysta
Zuzanna Rajchert
Magister zootechnik ze specjalnością hodowla koni, absolwent SGGW, behawiorysta psów i kotów, groomer. W 2021 r. ukończyła Kurs Dyplomowy COAPE nadający uprawnienia Animal Behaviourist, obecnie jest też członkiem Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE, CAPBT. Od ponad 20 lat pracuje z końmi metodami naturalnymi, wiele lat była studentem Parelli Natural Horsemanship - szkoły, której główne założenie polega na budowaniu głębokiej więzi z koniem w oparciu o znajomość natury, behawioru i psychiki gatunku. Studia COAPE pomogły przenieść to podejście również na psy i koty. Od 2017 r. pracuje w salonie pielęgnacji zwierząt w warszawskim Wilanowie, gdzie łącząc zawód groomera i behawiorysty specjalizuje się w pracy z psami lękowymi oraz z kotami.