Felietony

Z pamiętnika prezesa 1. Trudne początki.

„Soloneza czas zacząć!” – powiedział Kosior w „Symetrii”, gdy zmusili Świeżaka do odrobienia wpadki przeciw gitowym zwyczajom pod celą. Ja też zaczynam swoistego Soloneza. Tylko Świeżaki nie takie znów świeże… 😀 (przypis autora)

Mój drogi Pamiętniczku!

Zastanawiałem się długo, czy Cię pisać. Z jednej strony – to takie staroświeckie, niemodne i trącające myszką, jak, nie przymierzając, część decydentów w świecie psim i kocim. Blogaski, vlogaski, youtubaski, kiełbaski… a nie, zaraz, to ostatnie to nie ta bajka, ale tiktokaski już tak – to teraz się sprzedaje. No, ostatecznie podcasta można zrobić, jeszcze wypada, jakoś ujdzie w tłoku. Ale pamiętnik? Jak – nie przymierzając – Plastuś jakiś?

Ale z drugiej strony… taki „pamiętniczek” to skarbnica wiedzy dla potomnych. A tej nigdy za wiele, prawda?

Wiedzy o różnych rzeczach, oczywiście. Wszystko zależy od tego, jak się temu „pamiętniczkowi” zwierzysz. A jak dodać informacje o tym i owym w posiadaniu piszącego, to może się nagle okazać, że takie zapiski spowodują gwałtowną chęć udania się na od dawna odwlekaną, bardzo należną i przez wielu wyczekiwaną emeryturę, a – kto wie – może i „w koronę” ktoś pójdzie?

Tak to już jest na tym podłym świecie, Pamiętniczku. Nigdy nie znasz dnia ani godziny, kiedy ktoś całkowicie pozbawiony współczucia dla gamoni – bo przecież to wina jedynie gamonia, że jest gamoniem – może zacząć zadawać niewygodne pytania. Chce sobie na ten przykład taki gamoń rutynowo zabronić klubowiczowi czegoś, co gamoniowi nie w smak, bo ma pieluszkę pełną na samą myśl o Gniewie Starszych I Mądrzejszych, Którym Na Pewno To Się Nie Podoba – a tu nagle ktoś zaczyna rozpytywać o przepływy finansowe w gamońklubie. Znajdzie się zapewne też taka podła kreatura, co bez najmniejszego wahania zapyta o przestrzeganie reguł prawnych w organizacjach, o różne zachowania hierarchów czy też fakturowania różnych dóbr pod przedziwnymi pozorami. Warto pewnie będzie się też pochylić nad umowami, podpisywanymi w dziwnych okolicznościach, na bardzo konkretne sumy, pokrywane nie z mitycznych „funduszy organizacji”, jak się to sprzedaje gawiedzi, tylko ze składek p.t. Członków (a może – po prostu członków, skoro dają się robić w członka?). Świat jest pełen przedziwnych zdarzeń, Pamiętniczku, i części z nich trzeba się będzie przyjrzeć z bliska, być może nawet i pod mikroskopem…

Innymi słowy, Pamiętniczku, przygotuj swe karty na najdziwniejsze opisy wydarzeń zarówno z bliższej, jak i dalszej historii. A pisać było, jest i zapewne będzie o czym! Dobrze, że jesteś w formie internetowej, to mam pewność, że miejsca nie zabraknie. Słuchaj tylko uważnie i wszystkim sza!

Bo o to, że mi nie zabraknie bohaterów, to jestem więcej niż pewien. Parafrazując Władysława Jagiełłę – „gamoni ci u nas dostatek”. W odróżnieniu jednak od słów naszego króla – nowych przyjmować nie zamierzamy – o czym niektórzy już się przekonali na własnej skórze.

Będziesz też, Pamiętniczku, miał wpisy wesołe, pogodne i pokazujące, że można. Oczywiście, jak się tylko chce – bo jak się nie chce, to się mówi nieśmiertelne NieDaSie™ i kończy temat. Da się, da! I o tym też warto kilka zapisków zrobić, choćby po to, abyś i Ty wiedział, że nie warto się poddawać, warto dążyć do celu i być upartym jak kozioł w kapuście. A jak przy okazji kilka mitów zostanie obalonych, kilka posągów – odbrązowionych, a kilka rozpalonych głów ostudzonych, to tym lepiej dla wszystkich.

Jedno, co mogę ci Pamiętniczku obiecać, to wysoką nieregularność wpisów. Może będą częste, a może nie – wszystko zależy od tego, czy będzie czas, wena i konkretny tłusty temat – bo tych aż nadto, i człowiek nie wie na którym się skupić.

Także – do poczytania!

Marcin Mańk
Szaleniec. Hodowca. Wystawca. Miłośnik psów, kotów i zwierząt wszelakich, zwłaszcza kotów orientalnych i syjamskich we wszelkich odmianach. Prezes Unii Felinologii Polskiej. Członek Zespołu Ekspertów w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Współpracownik Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt. Wieloletni członek zarządu SMK1 i Komisji Dyscyplinarnej FPL.
http://ufp.org.pl