Edukacja Felinologia Kynologia

Złota 12 socjalizacyjna


Czym jest złota dwukastka Margaret Hughes 

Z pomocą każdemu opiekunowi (w tym przestrzegającemu kwarantanny poszczepiennej albo z pewnych przyczyn niezdecydowanemu na psie przedszkole) przychodzi metoda zwana „złotą dwunastką” ze swoimi ścisłymi, uproszczonymi regułami dotyczącymi tego, czego szczenię powinno doświadczyć przed ukończeniem 12 tygodnia życia – zatem socjalizując[1]/habituując[2] się w trakcie najwrażliwszych etapów okresu rozwojowego.

Pozytywne szkolenie

Każdy z 12 punktów obliguje do korzystania ze wzmocnienia pozytywnego – w uproszczeniu, opiera się na nagradzaniu za pożądane zachowanie i ignorowaniu niewłaściwych (wyklucza karcenie czy inne formy karania). Takie postępowanie ma ugruntować bazę szkoleniowo-wychowawczą opartą wyłącznie na relatywnie pozytywnych skojarzeniach (proces zapamiętywania) w minimalnie stresogennych warunkach.

Poszczególne punkty złotej 12

 1. Poznać 12 różnych powierzchni
 2. Założyć 12 różnych psich akcesoriów
 3. Pobawić się 12 różnymi przedmiotami
 4. Odwiedzić 12 różnych miejsc
 5. Usłyszeć 12 różnych odgłosów
 6. Zobaczyć 12 szybko poruszających się przedmiotów/obiektów/pojazdów
 7. Jeść/pić z 12 różnych naczyń / w 12 różnych miejscach
 8. Otrzymać 12 różnych wyzwań (np. metro, winda, auto, wchodzenie/schodzenie po schodach)
 9. Pobawić się pojedynczo z 12 różnymi psami (zróżnicowane wiekowo, rasowo, gabarytowo)
 10. Być trzymane/dotykane na różne sposoby przez właściciela (oraz rodzinę) 12 razy w tygodniu
 11. Poznać i/lub pobawić się z 12 różnymi osobami (w tym mundury, przebierańcy)
 12. Zostawać samemu stopniowo od 5 do 45 minut 12 razy w tygodniu (w tym trening klatkowy [ang. crate games])

Niezbędnik w pracy

Założeniem kompletnego przejścia takiej „drabinki” jest, aby w każdym z wymienionych wariantów zwierzę było zrelaksowane, spokojne i/lub nie reagowało strachem (sygnalizowanie niepokoju, unik/ucieczka, szczekanie) – tych zachowań po prostu nie należy nagradzać, co nie wyklucza umiejętnego okazywania wsparcia (wspólne podejście, demonstracja) po ocenie sytuacji (brak reakcji psa na wyzwanie czy też niechęć do powrotu).

W razie problemów / zapytań / wątpliwości, skontaktuj się z profesjonalnym trenerem lub behawiorystą!

SŁOWNICZEK:

Czym jest 12-stka socjalizacyjna
Photo by Jametlene Reskp / Unsplash

[1] Socjalizacja to nauka i praktyka kompetencji społecznych, adekwatnych dla danego gatunku. U psów podzielona na 2 etapy, z których drugi został dedykowany relacjom z człowiekiem (ewentualnie z innym gatunkiem).
[2] Habituacja jest pracą nad strachem, nad kontrolą odruchu zwiększania dystansu. Polega na racjonalnym, sukcesywnym wystawianiu na nowe bodźce, wychodzeniu ze strefy komfortu celem poznawania otoczenia i przygotowania na rozwiązywanie zadań w przyszłości.

Kinga Wołk
Inżynier, kynolog, psycholog zwierząt, behawiorysta CAPBT/COAPE. Specjalizuje się w kynologii pasterskiej. Od 2010 roku praktykuje z psami aktywnymi i hiperaktywnymi, w tym użytkowo i sportowo. Od kilku lat edukuje o roli psa pasterskiego, jako aktywnej ochrony przed drapieżnikami. Naukowym hobby Kingi jest natura psa, w szczególności fenomen sekwencji zachowań łowieckich a pasją - owczarki. W praktyce zwierząt towarzyszących pracuje z psami resocjalizowanymi oraz wszelkimi innymi „żółtymi” psiakami, które potrzebują przestrzeni. Prywatnie kujon, fanka książek, łąk, folkloru i Tai Chi.
https://owczarkowa.pl/