Edukacja Zdrowie

Inne choroby odkleszczowe

Anaplazmoza, Erlichioza i Borelioza to choroby przenoszone przez kleszcze, głownie z rodzaju Ixodes, w tym Ixodes ricinus, który w Polsce jest szeroko rozpowszechniony.

Sposób zarażenia się zwierzęcia

Bakterie wywołujące wspomniane choroby, czyli Anaplasma phagocytophilum, Ehrlichia canis oraz krętki z rodzaju Borrelia, szczególnie Borrelia burgdorferi, wnikają do organizmu zwierzęcia w trakcie żerowania kleszcza. Im dłużej kleszcz jest w stanie żerować na psie, kocie lub innym zwierzęciu, tym większe prawdopodobieństwo „przekazania” patogenów.

Objawy

Niestety objawy tych chorób są mało specyficzne i obejmują posmutnienie, utratę apetytu, gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych czy kulawizny. W rzadkich przypadkach może dojść do pojawiania się objawów neurologicznych.

Diagnoza

W badaniach laboratoryjnych krwi stwierdza się niedokrwistość (lekką do umiarkowanej), wzrost liczby białych krwinek (szczególnie na początku choroby) oraz spadek liczby płytek. Wszystkie wspomniane objawy oraz zmiany we krwi są bardzo podobne do zmian opisywanych przy babeszjozie. Właśnie dlatego diagnostyka chorób odkleszczowych jest taka trudna.

W przypadku ostrych, nagłych objawów można znaleźć bakterie Anaplasma i Ehrlichia w rozmazie krwi. Bardzo rzadko udaje się też znaleźć krętki Borrelia we krwi. Jeśli jej rozmaz nie daje jednoznacznej odpowiedzi można wykonać badanie metodą PCR, które wykrywa materiał genetyczny bakterii.

Zdarza się, że zwierzę przechoruje fazę ostrą i choroba przejdzie w fazę przewlekłą. Wówczas w diagnostyce wykorzystuje się testy wykrywające przeciwciała w surowicy. Pozwala to określić czy i mniej więcej, kiedy zwierzę mogło być zarażone.

Leczenie

Leczenie chorób odkleszczowych jest trudne, a efekty terapii nie zawsze są zadowalające. Dlatego, tak jak w przypadku babeszjozy, najważniejsza jest profilaktyka przeciwko kleszczom.

Fot D. Jańczak, Animallab, Morule bakterii Anaplasma phagocytophilum w neutrofilach psa.
Dawid Jańczak
Doktor nauk medycznych, lekarz weterynarii, specjalista weterynaryjnej diagnostyki laboratoryjnej, kierownik Laboratorium ANIMALLAB. Obszary badawcze: parazytologia, mikrobiologia, choroby odzwierzęce i biologia molekularna.
https://www.facebook.com/egzopara