Kynologia Polityka

Psy służbowe dostaną stopnie wojskowe!

„Żołnierze w uznaniu roli #K9 w operacjach bojowych #WojskoPolskie wystąpili z propozycją nadawania im stopni wojskowych. Szef @SztabGenWP zamierza pozytywnie odpowiedzieć na ten postulat wprowadzając niebawem stosowne regulacje. Planowana jest skala od szeregowego psa do sierżanta psa. Prawo do nadawania psom stopnia wojskowego będą mieli dowódcy jednostek, w których pełnią one służbę” jak czytamy w mediach społecznościowych (na Twitterze oraz Facebooku) na profilach oficjalnych Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Płk. Joanna Klejszmit (Rzecznik Prasowy Sztabu Generalnego) podała, że „…psy powołane do służby wojskowej są wielozadaniowe – biorą udział w misjach zagranicznych, uczestniczą w desancie spadochronowym, pomagają żołnierzom w wykrywaniu materiałów wybuchowych, szukają broni i amunicji”. Pułkownik wskazała, że łącznie w wojsku polskim służbę pełni 120 psów, a najczęściej spotkać można owczarki niemieckie, belgijskie, labradory i dobermany, choć rasa i płeć mają mniejsze znaczenie. Zapewniła o tym, że przed kwalifikacją psów na kursy przygotowujące, przechodzą one szereg testów, a najważniejsze są predyspozycje i zdrowie, a także sprawność fizyczna i odporność psychiczna.

Źródło: https://twitter.com/SztabGenWP/status/1727981041816584491?s=20.

Te zapowiedziane zmiany, inicjowane oddolnie, to kolejne pozytywne regulacje w zakresie ochrony i uznania zwierząt pracujących w naszym kraju. Warto bowiem przypomnieć, że stosunkowo nie tak dawno, bo dopiero w sierpniu 2021 r., Prezydent RP podpisał Ustawę z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw, na mocy której uregulowano status zwierząt w polskich służbach mundurowych.

Regulacja ta zapewniła psom i koniom służbowym m.in. dożywotnie utrzymanie (wyżywienie w naturze bądź ryczałt finansowy, wypłacany co miesiąc z góry) i opiekę weterynaryjną finansowaną (w tym leczenie i profilaktykę) przez państwo. Ustaliła obowiązki opiekuna a także doprecyzowała, kiedy zwierzęta są wycofywane ze służby, wyliczając przypadki obligatoryjne – m.in. stan zdrowia, trwałą utratę sprawności użytkowej, brak postępu w szkoleniu oraz fakultatywne, jak ukończenie 9. roku życia przez psa i 15. roku życia przez konia (w przypadku koni z Sił Zbrojnych wiek określony został na 18 lat).

Marta Rozwadowska
Przeszło dekadę zawodowo zajmuje się kotami, ich dobrostanem, socjalizacją, komunikacją między nimi i człowiekiem pod auspicjami WCC. Absolwentka, liderka i konsultant behawioralny kursów w międzynarodowej Akademii PawPeds dla opiekunów i hodowców kotów. Behawiorysta COAPE. Członek Stowarzyszenia Trenerów i Behawiorystów COAPE, członek Zarządu Ogólnopolskiego Klubu Kotów i Kociarzy NO PROBLEM (FIFe), Członek Rady Krajowego Instytutu Hodowli Zwierząt Towarzyszących. Autorka książki pt. „Jak i dlaczego kupić kota rasowego?”, twórca kanału na YT „Uszy do góry!” i edukator w grupach Dokocenie i Socjalizacja na Facebooku. Redaktor naczelny portalu Świat Hodowcy.
http://uszydogory.eu