Edukacja

Jak przygotować psa do wakacji na południu Europy?

Południowa Europa to nie tylko częsty kierunek wakacji, ale także teren endemiczny dla wielu pasożytów przenoszonych przez owady (komary, ćmianki, muszki owocowe) i kleszcze. Są to pasożyty które dla Polski są nowe i sporadycznie diagnozowane u psów w naszym kraju. Jak się później okazuje z wywiadu lekarskiego – były to psy podróżujące na południe Europy.

Czego należy się obawiać najbardziej?

  1. Leiszmaniozy – choroba wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Leishmania. Wektorem pierwotniaka są latające owady – ćmianki. Owady te są krwiopijne a ich ukłucie jest krótkie i bolesne. Leiszmanioza ma długi okres „wylęgania”, który może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Zarażenie może objawiać się zmianami skórnymi, uszkodzeniem nerek lub lekką niedokrwistością.
  2. Hepatozoonozy – wywoływana przez piwrwotniaka Hepatozoon canis przenoszonego przez kleszcze. Zarażenie objawia się powolnym osłabieniem, wychudzeniem i wyniszczeniem organizmu. W badaniach krwi obserwuje się niedokrwistość lekką do umiarkowanej.
  3. Babeszjoza – ale wywołana przez inne gatunki niż Babesia canis, a mianowicie Babesia divergens czy Babesia vogeli. Zarażenie przebiega mniej ostro z okresami osłabienia, apatyczności, lekką niedokrwistością i małopłytkowością. Można także odnotowywać epizody gorączki. Inwazje wspomnianych Babesia są trudniejsze w leczeniu, gdyż wymagają zastosowania kilku antybiotyków w celu eliminacji pierwotniaka z krwi psa.
  4. Dirofilariozy sercowej – wywołanej przez nicienia Dirofilaria immitis, przenoszonego przez komary. Dorosłe nicienie umiejscawiają się w tętnicach płucnych i mogą zaburzać przepływ krwi jak i pracę serca, w tym niedomykalność zastawek. Im więcej nicieni znajduje się w sercu tym problemy kardiologiczne będą bardziej wyrażone. Okres inkubacji choroby od przekazania larwy nicienia przez komara do pierwszych objawów może wynosić 6 a nawet 9 miesięcy.
  5. Telazjozy – inwazja nicienia Thelazia callipaeda, którego larwy przenoszone są przez muszki owocowe Phortica variegata. Nicienie umiejscawiają się w worku spojówkowym i powodują zapalenie spojówek i nadmierne łzawienie. Przy silnej i niezauważonej inwazji może dojść do uszkodzenia gałki ocznej.

Cztery choroby pasożytnicze i cztery różne wektory – jak się przed nimi chronić?

Komary, ćmianki i muszki owocowe należy odstraszyć. W tym celu najlepiej zastosować preparaty w formie obroży lub spot-on zawierające substancje o działaniu repelentnym np. permetryna czy deltameryna (UWAGA, są one toksyczne dla kotów!).

Ale aby zapobiec chorobom przenoszonym przez kleszcze można dodatkowo zastosować preparaty oparte na izoksazolinach (tabletki, spot-on, iniekcja). Takie połączenie będzie jednocześnie odstraszać kleszcze ale i zabijać te, które zdążą się pożywiać krwią na psie.

O to, jakie konkretne preparaty można ze sobą łączyć, aby uzyskać najlepszy efekt ochronny najlepiej zapytać swojego lekarza weterynarii.

Dawid Jańczak
Doktor nauk medycznych, lekarz weterynarii, specjalista weterynaryjnej diagnostyki laboratoryjnej, kierownik Laboratorium ANIMALLAB. Obszary badawcze: parazytologia, mikrobiologia, choroby odzwierzęce i biologia molekularna.
https://www.facebook.com/egzopara