Felietony

Jak wspomagać olejkami naszych pupili i nie tylko ich…

Koniec roku. Dla niektórych czas zabawy, dla innych olbrzymi stres…

Nie tylko zwierzęta boją się huku związanego z fajerwerkami… Dla dzieci i osób dorosłych z zaburzeniami oraz ich rodzin to często ekstremalnie ciężki czas. Niestety często jest to stan niemożliwy do zrozumienia dla kogoś bez nadwrażliwości na dźwięki oraz bez lęków, zaburzeń przeróżnego pochodzenia.

A zwierzęta? 

Dla nich to trudny czas, nieraz kończący się walką o zdrowie, czy życie. Tym bardziej, gdy niecierpliwość ćwiczących strzelanie trwa przez wiele dni przed końcem roku i po Sylwestrze. 

Specjaliści twierdzą, że słuch kota oraz psa jest nawet czterokrotnie lepszy od człowieka, potrafi wyłapać ultradźwięki. Przez to wiele odgłosów jest dla nich bardziej stresujących i szkodliwych. Odczuwają fizyczny ból z powodu natężenia hałasu.

Czasem słyszę, że „mój pies się nie przejmuje fajerwerkami, a kot sąsiadów przesypia Sylwestra”. Fakt, nie każdy też ma koszmary po obejrzeniu horroru, zawał na myśl o skoku na bungee, czy jazdę ścigaczem, fobię na widok pająka, węża, szczura albo zgagę po wypiciu kawy na czczo… Skąd jednak wiemy, że zwierzęta na pewno się nie stresują? Bo nagłe siku poza kuwetą, czy luźna kupa to też częsty objaw stresu, wcześniej dobrze zamaskowanego… Nie zmienię świata ani mentalności ludzi. Świat ogarnęła pandemia egoistycznego idiotyzmu. Mogę jednak zrobić to, co jest w moim zasięgu, by przygotować moje dziecko i zwierzęta na trudną dla nich noc.

Niestety mam kocurka, który skulony chowa się w kuwecie na dźwięk pierwszego wystrzału. To znaczy miałam. Wcześniej nie dał się z niej wyciągnąć, reagując agresją, ale odkąd mam olejki…

Olejek eteryczny z kadzidłowca oraz z lawendy to codzienna mieszanka w dyfuzorze od kilku tygodni. Lawenda wycisza, uspokaja, wspomaga w stresujących sytuacjach. Kadzidłowiec wzmacnia jej działanie, a dodatkowo wspomaga zachowanie dystansu w stresującej sytuacji, pomaga zapanować nad strachem, lękiem. Copaiba jest także u nas używana codziennie. Wspiera układ nerwowy, naczyniowo-sercowy. 

Przykładowo mieszanka Balance – pomaga ogarnąć nieprzyjemne emocje jak strach, czy złość które niekiedy eskalują do zachowań agresywnych. Używam jej miejscowo (głaszczę psy i koty ręką pachnącą nią) oraz wziewnie (poprzez dyfuzję). 

Korzystam z mieszanek z zestawu dziecięcego, stosując je miejscowo. Część z nich świetnie nadaje się, by wspomóc zwierzęta – są delikatne i rozcieńczone (u kotów wystarczy jedna kropla na palec). 

Godne polecenia są także:

💧Steady – koty głaszczę pachnącą ręką.

💧Calmer i Tamer – wcieram palcem delikatnie w opuszki łapek u zwierząt.

💧Stronger – wzdłuż kręgosłupa oraz w końcówki uszu.

Bardzo wspomagające są też w dyfuzji olejki z melisy, rumianku rzymskiego, czy wetiwery, a także mieszanki Serenity czy Peace. 

Jak możesz przygotować swojego futrzaka na fajerwerki?

  1. Zapewnij mnóstwo zabawy i ćwiczeń ZANIM zaczną się fajerwerki.
  2. Upewnij się, że zwierzęta mają bezpieczne miejsce, żeby się schować.
  3. Włącz spokojną muzykę w trakcie fajerwerków. Wiesz, że na Spotify jest relaksująca muzyka dla psów?
  4. Poćwicz jakieś sztuczki z psem, pobaw się ulubioną zabawką z kotem, żeby odwrócić uwagę.
  5. Nie wypuszczaj psa do ogrodu bez smyczy czy szelek, nawet jeśli jest dobrze ogrodzony- w strachu zwierzęta potrafią wykonać niewykonalne.
  6. Upewnij się, że Twoje zwierzę ma działający microchip, Twoje dane na obroży.
  7. Nie zostawiaj zwierząt samych. Jesteś za nie odpowiedzialny/a. Poświęć im czas, zorganizuj z nimi aktywne, wspólne spędzenie czasu.
  8. Daj nową zabawkę, ulubionego smaczka.
  9. Wysmaruj się olejkami relaksującymi. Zwierzęta wyczuwają nasz stres, więc zadbaj o siebie i swoje emocje, by przekazać im spokój i wesprzeć, a nie dodatkowo zestresować.
  10. Dyfuzuj uspokajające, wyciszające, bezpieczne dla zwierząt, testowane olejki eteryczne.

Pamiętaj, żeby zwierzątko miało możliwość wyjścia z pokoju, gdy dyfuzor jest włączony. 

Agata Koziorowska
Z wykształcenia Magister Pedagogiki (kierunek studiów „Edukacja Zdrowotna i Profilaktyka Uzależnień”) oraz technik ekonomista. Od 2015 roku prowadzi w Wielkiej Brytanii domową hodowlę kotów rasowych zarejestrowaną w stowarzyszeniu TICA pod nazwą Whiskyeyes. Fascynuje się felinoterapią w połączeniu z aromaterapią. Promuje wspieranie zdrowia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego w sposób naturalny, także u zwierząt. Szanuje oraz podziwia naukę i to właśnie ona przekonuje Agatę do szukania i korzystania z naturalnych rozwiązań wspomagania zdrowia. Niezastąpiona jest dla niej medycyna roślin zawarta w prawdziwych olejkach eterycznych. Bezpieczeństwo oraz skuteczność wybranego olejku zależy od jego najwyższej jakości. Z tego powodu podjęła współpracę z najlepszą na świecie w swojej branży firmą. Jest zwolenniczką świadomych wyborów, dlatego stawia na wiedzę, którą chętnie zdobywa oraz się nią dzieli.
https://olejkowarewolucja.pl